Oblievačka v Ázii

Autor: Adriana Karpinska | 14.4.2018 o 8:39 | (upravené 14.4.2018 o 11:50) Karma článku: 2,79 | Prečítané:  1306x

Čo má spoločné oslava budhistického Nového roka s našou oblievačkou? Vodu (veľa), žlté kvety, zatvorené obchody a pobyt v chráme. Len intenzita osláv je neporovnateľná: počas 5 dní vodného festivalu na nikom neostane suchá nitka.

Vodným festivalom sa v budhistických krajinách oslavuje Nový rok, ktorý začína v apríli. V Mjanmarsku sa nazýva Thingyan, v Thajsku a Laose Songkran a v Kambodži je to bezmenná oslava Kambodžského Nového roka, lebo vodný festival majú aj v novembri. Vodou sa zmývajú všetky strasti a problémy starého roka a ľudia začínajú nový rok s čistým štítom. Oblievanie okoloidúcich je z dobrej vôle zaželať im všetko dobré do Nového roku a s potešením akceptujú spŕšky studenou vodou. 

Vybrať sa do ulíc počas Thingyanu je na vlastné riziko - domáci si obzvlášť zgustnú na cudzincoch a keď ma vidia, rozžiaria sa im oči, zamávajú na mňa, nech podídem bližšie a hneď ma obdarujú vodnou nádielkou. Niektorí na mňa lejú vedrá, iní namiera hadice, deti majú väčšinou malé misky a vodné pištole. Najdrsnejší sú malí chlapci, ktorí na mňa vyšplechnú plechovky vody takou silou, že mi to vyrazí dych. Ja sa iba vyžmýkam, poďakujem a idem o dům dál po ďalšiu dávku na svojej ceste na trh.

Voda mi teda vôbec nevadí, pretože vonku je neuveriteľných 42°C a tak je to vítané osvieženie. K tomu mi zadarmo rozdávajú sladkosti a ponúkajú tradičné jedlá, lebo sa patrí začať Nový Rok pohostením ostatných, takže sa totálne nemám na čo sťažovať. Úprimne, keď to porovnávam s našou oblievačkou, kde len čakám doma, aby ma navštívili kupači a hodili do vane, za čo im ja dávam jedlo a zaplatené, Thingyan viac vyhovuje môjmu vkusu. Budúci rok si dávam predsavzatie nejako sa dostať na nákladné autá, ktoré vozia mokrých ľudí po celom meste s jediným cieľom, zastať pri každej nádrži na vodu, nech sú pasažieri šťastní a mokrí. Čudujem sa, ako to, že nikoho popritom nezasiahne elektrický šok, pretože súčasťou týchto výprav sú elektronika a reproduktory, ktoré ľudí ohlušujú mjanmarskými popovými pesničkami.  

My oblievačkou oslavujeme príchod jari, v Mjanmarsku Thingyanom oslavujú príchod Nového roka. Studenou vodou sa ženy oblievajú, aby boli zdravé a krásne, tuto vodou oblievajú všetci všetkých pre úspešný začiatok roka. Na Veľkú Noc u nás kvitne zlatý dážď, tuto kvitnú žlté kvety Padauku. Počas veľkonočných sviatkov chodia ľudia do kostola, aby si pripomenuli ukrižovanie a zmŕtvychvstanie Ježiša. Počas vodného festivalu Mjanmarčania trávia dni meditáciou a dobrovoľníčením v chrámoch. Ako je možné, že Veľká Noc a juhoázijský vodný festival sú tak veľmi podobné? 

Tohtoročným Thingyanom začíname rok 1380 v mjanmarskom kalendári. Želám teda všetko dobré do Nového roku!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?