Čo robiť 28 dní v Barme

Autor: Adriana Karpinska | 10.7.2017 o 14:12 | (upravené 10.7.2017 o 15:40) Karma článku: 7,82 | Prečítané:  3077x

Stretla som ľudí, ktorí cik-cakovito skákali z bodu A do bodu B a v autobusoch trávili viac času ako vonku (áno Matúš, reč je o tebe). Ja sama som mojich prvých 28 dní v Barme strávila celkom nekoordinovane. Ako sa to dá lepšie?

Návšteva Barmy/Mjanmarska sa dá naplánovať tak, aby človek zažil rozmanitosť tejto krajiny - od hôr k moru, od turistickej klasiky po odľahlé dedinky. Pár praktických rád na úvod a potom mini-sprievodca.

Hlavná a najpodstatnejšia rada: Byť flexibilný & zmeny v pláne prijímať s chladnou hlavou. Mjanmarsko je stále krajina, kde sú zahraniční turisti atrakciou pre miestnych (hoci aj to sa rýchlo mení) a tak nie je nezvyčajné, že vám niekedy ľudia nebudú rozumieť, čo od nich chcete, že vám bude meškať autobus (alebo odíde skôr) alebo, že vám niekedy niekto 'zabudne' povedať dôležitú informáciu. Na druhej strane sa stále nájde niekto, kto vám pomôže a zariadi, aby ste všetko stihli. Tak buďte vďační, za to čo dostávate a nesťažujte sa, keď sa niečo nepodarí.    

28 dní povolených vízami

Hoci oficiálne turistické víza sú na 28 dní, pri prekročení tejto doby sa nič hrozné nedeje - človek na letisku zaplatí 3$ na deň (berú iba bankovky v perfektnom stave, na to si úradníci potrpia, no účtenku vám nedajú a na platbu kartou zabudnite), získa pečiatku do pasu o 'predĺžení pobytu' a bez následkov môže získať víza na ďalšiu návštevu, ak by sa rozhodol do Mjanmarska vrátiť.

Trpezlivosť s dopravou

Najnormálnejšie v Mjanmarsku je presúvať sa autobusmi - hoci tieto cesty niekedy trvajú 10-12 hodín, je treba sa naobliekať, lebo klíma je v interiéri nastavená na 16 stupňov a okolo polnoci autobus zastaví na nočnú prestávku na odpočívadle, aby sa pasažieri mohli navečerať (je jedno, že chcete spať, z autobusu vás vyženú). Ak na to máte, existujú aj vnútroštátne lety, ktoré sa častokrát nedajú rezervovať online iba cez lokálne cestovné agentúry, takže netreba panikáriť, keď nemáte dopredu naplánované všetky detaily výletu. Ceny sa pohybujú od 60-100$ za jednosmernú cestu. Lístky na autobus sa už dajú rezervovať online, hoci istejšie je to robiť cez spomínané agentúry alebo ísť rovno na autobusovú stanicu. 

Nekupujte letenku do Yangonu

Letieť do Mjanmarska je stále 'exotické' a priame lety z Európy do Yangonu sú zvyčajne drahé a pohybujú sa od 700€ hore. Ak chcete ušetriť, treba pozerať letenky do Bankgoku (tie 'priame lety' aj tak zvyknú prechádzať cez Bangkok), odkiaľ sa dá do Yangonu priletieť za menej ako 50€ (viva Air Asia). Záleží na sezóne, no takto sa dá na letenke pár desiatok Eur ušetriť. Navyše, vyplatí sa kúpiť iba jednosmernú letenku, lebo naspäť do Thajska sa dá neskôr dostať autobusmi z juhu Mjanmarska a človek sa tak nemusí vracať do Yangonu.  ​​

Základy by sme mali, poďme teda cestovať. 

Deň 1 - 3 Yangon

Na najväčšie mesto Mjanmarska, Yangon/Rangún (nie, nie je to hlavné mesto, tým je Naypyidaw a je tak nezaujímavé, že toto je v mojom blogu jediná zmienka o jeho existencii), stačia 2 - 3 celé dni. Na to, čo tu robiť sa pozrite do Lonely Planet alebo mi napíšte správu. Noc: presun do Pakokku.

Deň 4 - 7 Mindat

Brána do hôr štátu Chin, Mindat ostáva mojím najobľúbenejším miestom a mnohí cestovatelia sem nechodia, lebo nevedia, ako sa tam najlepšie a najlacnešie dostať. Z Yangonu ide priamy nočný autobus do Pakokku (10 hodín), kde sa potom presadne na minibus a o 6 hodín ste v Mindate. Hory v jeho okolí sú ideálne na turistiku alebo na výlet motorkou - sprievodcov na tieto aktivity nájdete v jednej z dvoch reštaurácii v Mindate (teda oni si skôr nájdu vás), ľudia sú priateľskí a pozvú vás na návštevu do ich domovov a je tu chladnejšie počasie. V Chin regióne by som vedela stráviť aj celý mesiac, lebo dediniek, roztrúsených mimo hlavnej cesty je nespočetne veľa a ich obyvatelia častokrát nevideli cudzincov, čo býva nezabudnuteľným zážitkom pre nich ako aj pre mňa a ich kultúra a tradície sú neskutočne rôznorodé  - odtiaľto pochádzajú kmene, ktoré tetovali tváre svojich žien a najkrajšie vzory tradičných ručne tkaných materiálov. ​

Deň 8 - 10 Bagan

Mjanmarská klasika, ktorá sa nemôže vynechať. Najturistickejšie miesto v krajine, no keďže je rozlohou obrovské a medzi pagodami sa dá pekne zašiť, na ďalších turistov niekedy natrafíte až naspäť v hosteli alebo v jednej z famóznych a vôbec nie drahých reštaurácií (Moon, be kind to Animal je môj top). Ten, kto si spravil svoj prieskum o Barme vie o možnosti vyletieť ponad tisícky pagôd pri východe slnka, čo rozhodne nie je pre tých čo cestujú lacno, stojí to $250 na osobu. Tak si radšej požičajte elektrický bicykel a choďte sa zamotať medzi stáročné pagody.  

Deň 11 - 13 Mandalay

Cesta Bagan - Mandalay sa dá počas sezóny podniknúť na lodi - buď luxusnej, čo trvá pár hodín, alebo pravou lokálnou, čo trvá 14 hodín, ale rozhodne je to väčší zážitok, keď budete zastavovať v každej dedine pozerať sa na nakladanie a vykladanie obrovských košov manga alebo toho, čo je práve v kurze. Alternatívou sú samozrejme autobusy. Ak v Mandalay strávite jeden deň, je to dostatok času na obzretie si U Bein mosta (odporúčam ísť tam na východ slnka a vyhnúť sa húfom turistov), nejakých tých pagôd a kráľovského paláca a zavŕšiť deň západom slnka na Mandalay hill.

Deň 14 Pyin Oo Lwin

Raz za deň ide z Mandalay na sever známy - a pomalý - vlak. Cestou máte možnosť výstupiť v bizarnom koloniálnom mestečku, Pyin Oo Lwin, ktoré vás prenesie do dvadsiatych rokov 19. storočia. POL zvyklo byť horskou stanicou Britov, ktorí si užívali jeho chladné podnebie a výber rozličných druhov ovocia, pre ktoré je táto klíma ideálna. Voňavé jahody sú tu v sezóne od decembra do februára. Na ďalší deň môžete vlakom opäť pokračovať na sever do Hsipaw. 

Deň 15 - 18 Hsipaw 

Miestni skôr poznajú pod koloniálnym nazvom Thibaw. Vlak prechádza cez veľkolepý Goteik viadukt, ktorý som s mojím šťastím nevidela, lebo sme kvôli 6 hodinovému meškaniu cez Goteik prechádzali po tme. Po skákajúcej ceste, kedy nás zo sedačiek vyhadzovalo aj 20 centimetrov, sme za tmy dorazili do Hsipaw a taxikári sa už postarali, aby sme našli Pána Charlesa a jeho hostel. Hsipaw je malé milé mestečko, odkiaľ sa dá ísť opäť na jedno- alebo viacdenný výlet do okolitých dediniek, kde v súlade so svojimi tradíciami žijú kmene patriace do 130 uznaných kmeňov Mjanmarska. Keďže mojou najobľúbenejšou činnosťou v Mjanmarsku je trávenie času s domácimi v ich domovoch a pozorovaním ich života, tieto odľahlé miesta, kde sa s domácimi viem dohovoriť len v mjanmarčine alebo ich poteším tým, že viem povedať frázu, ktorú ma práve naučil môj sprievodca, sú môjmu srdcu najbližšie. 

Deň 19 - 21 Kalaw - Inle Lake

Táto časť vyletu je moje teoretizovanie, keďže ja sama som pri Inle ešte nebola. Z Hsipaw do Inle sa dá dostať nočným autobusom a pri Inle môžete stáviť pár dní robením kadečoho. Z počutia mám pocit, že toto miesto je tiež veľmi turistické, ale ževraj stojí za návštevu. Neviem, nesúdim, dávam do itineráru. 

Deň 21 - 23 Taunggyi - Loikaw - Taungoo - Hpa An

Bez spontánnosti by cesta nebola cestou a preto tieto dni nechávam na každého, aby si ich vyplnili podla seba. Okrem rýchlej návštevy Hpa Anu som tieto miesta tiež ešte nevidela. 

Deň 24 - 28 Dawei

Moja druhá najobľúbenejšia oblasť po Chin, kde sa namiesto hôr môžete vyvaliť na pláže, o ktoré sa budete deliť len s miestnymi rybármi. V Dawei si je možné prenajať skúter a ísť objavovať polostrov na vlastnú päsť a vlastným tempom. Z Dawei sa potom do štyroch hodín viete dostať na thajské hranice, ak sa váš čas vymedzený vo vízach chýli ku koncu. Nie som si však istá, či prekročenie doby na pozemných hraniciach je tak bezproblémové ako na medzinárodnom letisku. Ak to niekto vyskúša, informujte ma, prosím.  ​

Za zmeny v programe neručím, keďže pre cudzincov v Mjanmarsku sa, aj za novej vlády, podmienky neustále menia. Najlepšie je prísť a zažiť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?