Na pohrebe sa neplače

Autor: Adriana Karpinska | 19.2.2016 o 16:17 | (upravené 22.2.2016 o 3:48) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  1216x

Kremácia v Bali štýle je zážitok, všetci vyjdú do ulíc, aby sa so zosnulou rozlúčili. Pohreb ako bol dnes v Ubude sa nekoná vždy, iba vtedy ak ide o niekoho dôležitého pre život dediny alebo niekoho zo zámožnej rodiny.

Takýto pohreb, Ngaben, by sa mi veľmi páčil, všetci by kvôli mne prišli oblečení do bielej, ktorá je symbolom čistoty, niesli by moje telo v zlatom domčeku na bambusových nosidlách na miesto kremácie a sprevádzala by ma pri tom energetická hudba a žiadne zbytočné slová. 

Ľudia na Bali veria v karmu a preto pohreb nie je smútok za tým, čo bolo, ale oslava nového začiatku ďalšou reinkarnáciou. Zosnulá, pre ktorú sa tento pohreb konal, bola duchovnou v dedinskom chráme a mala silný vplyv na životy mnohých no a ľudia si ju adevátne uctili tak, že jej usporiadali taký pompézny pohreb. Zosnulí z rodín, ktoré si nemôžu dovoliť takúto ceremóniu sú najprv pochovaní a neskôr, keď sa ich nazbiera dostatok, uskutoční sa masová kremácia. 

Dnešná udalosť začínala na ulici Hanoman a už od rána bolo cítíť, že sa niečo chystá: doprava bola presmerovaná do iných ulíc a v priľahlých uličkách sa zvýšil počet obchodníkov ponúkajúcich sarong, ktorý sa pri takýchto príležitostiach nosí na znak úcty. Mnohí turisti im tak spravili dobrý biznis, keď za sarong zaplatili o polovicu viac ako normálne. Niektorí sa dali nachytať dokonca po ceremónii, keď už im sarong vôbec netrebalo. 

Niesť truhlu, ktorá je umiestnená v zlatom 'dome' na bambusových nosidlách vyzeralo ako poriadna drina. Hoci to celé bolo koordinované a nosiči sa pohýňali na pokyn, niekedy ich vzalo nabok a bála som sa, či sa s tým všetkým nevyvrátia. Až neskôr som sa dozvedela, že takáto cikcakovitá cesta slúži na zmätenie zlých duchov, aby sa nezmocnili duše zosnulej. 

Na čele celého sprievodu sa niesol býk, do ktorého neskôr premiestnili truhlu a zapálili, aby ohňom oslobodili dušu zosnulej a mohla sa reinkarnovať. Popol potom rodina roztrúsi do mora. Zaujímalo by ma, ako sa rozdelí popol pri masovej kremácii... Všetky relikvie pohrebu sa neskôr spálili, aby si ľudia uvedomili, že všetko je pominuteľné a nemali by sme sa viazať na materiálne statky.   

Ceremónia je sprevádzaná hudbou a ľudia neplačú. Ženy nesú obety bohom a to tiež nie len tak obyčajne, ale na hlavách! Ako dokážu balancovať, netuším.  

Na takéto pohreby by som chodila s radosťou. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?