Prosíme, nelezte po Čínskom múre!

Autor: Adriana Karpinska | 9.6.2014 o 5:19 | (upravené 11.6.2014 o 5:24) Karma článku: 6,40 | Prečítané:  1291x

Otázka "a ako inak sa asi dá prejsť z jednej sekcie na druhú?" napadne každému, kto by tabuľku s takýmto oznamom vzal vážne, spolu s odpoveďou, že to sa teda buď niekto stratil v preklade (ešte že slovenský preklad anglických výrazov môže byť niekedy rozmanitý, podľa toho, ako čo človek pojme) alebo je to opäť jedna z nepotrebných tabuliek na čínskej pamiatke. A aj keby som tento 'zákaz' brala vážne, ďaleko by som sa nedostala. Pretože niekedy sa inak ako lezením po super strmých schodoch, napredovať nedá. Teda aspoň v časti Jinshanling do Simatai. 

 

Veľký Čínsky Múr je teda zdolaný. Ja som mala to šťastie, že som tri dni pred výletom spoznala mojich nových kamarátov, ktorí mi povedali, že v sobotu sa ide na múr a že "veď sa pridaj". A ja, samozrejme, rada, že na múr nepôjdem sama, som sa takto pridružila k skupinke nemeckých stážistov. 

A veru skupinka sme to boli podarená, lebo ako náhodou, títo Nemci natrafili na ďalšieho Slováka a tak som dostala slovanskú podporu. Už v autobuse sme boli varovaní, aby sme si dávali pozor na miestnych 'farmárov', ako radi sami seba nazývajú a nie sú ničím iným ako otravní predavači suvenírov, ktorí sa na vás nalepia na začiatku a ochotne vám 'slúžia' počas cesty: spravím vám fotku; daj, odhodím tú banánovu šupku alebo tuto, choďte sa pozrieť na túto vežu, z nej je pekný výhľad. 

A tak aj bolo, asi po 100 metroch sa k nám pridružila (raz darmo, naša sympatická skupinka sa rozrastala jedna radosť) jedna Číňanka a dokonca sa nám predstavila: "Ahojte, budem vašou osobnou farmárkou." Asi som bola jej vyvolená, lebo po čase mi prezradila jej tajomstvo: "potom si u mňa kúpiš suvenír, aj tvoji kamaráti, mám ich tuto v ruksaku, potom si kúpiš..." Darmo som sa jej snažila vysvetliť, že nemám ani kuai, stále tvrdila, že veď "si potom kúpim". 

Okrem tejto farmárky, ktorá s nami šla dobre dlho (jedno sa jej musí uznať; bola viac fit ako my všetci dohromady, keďže tieto túry absolvuje aj trikrát do dňa), sme si mohli vychutnať nikým nerušený výhľad, kedže sme boli v časti, kde neboli návaly turistov. 

Bez pravej čínskej kontroverznosti by sme naše putovanie neukončili. Po úvodnej zmieňovanej tabuli Nelezte po Čínskom múre (Do not climb the Great wall) nás dostihli predavači s tričkami Vyštveral som sa na Veľký Čínsky múr (I climbed the Great Wall). Nakoniec, možno na tom dizajne spolupracovali s tvorcami tabuľky, aby sa tričká lepšie predávali. 

Pred koncom sme, ako inak, spoznali ďalšieho kamaráta zo Šanghaja, ktorý sa s celým naším osadenstvom chcel odfotiť. No a naša farmárka nás opustila po tom, ako sa nám márne snažila predať čínske paličky za 80 kuai, čo sme nemali. Vyzbierali sme sa teda, čo sme mali a ona odišla so 60 kuai a my bez paličiek. Tak sme jej dali trinkgeld a hádam sa poučí, že nabudúce si má vybrať skupinku neštudentov a nestážistov...  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Architekt: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?


Už ste čítali?