Ostrov v tvare srdca, do ktorého sa nedá nezaľúbiť

Autor: Adriana Karpinska | 3.10.2013 o 16:10 | (upravené 10.6.2014 o 7:05) Karma článku: 6,68 | Prečítané:  1435x

O ostrovčeku Eigg (Isle of Eigg) v Atlantiku mnohokrát ani Škóti netušia. Je v partii s ďalšími mini ostrovmi západného pobrežia: Canna, Rum a Muck, na ktoré sa v zime nedá dostať, lebo turistický trajekt nepremáva. Našťastie, zimná sezóna sa ešte nezačala a tak som mohla s mojimi spolužiakmi a dvoma profesormi stráviť na Isle of Eigg 3 dni a zistiť prečo je priekopníkom medzi ostatnými malými ostrovmi.

Výhľad zo skaly Sgurr

Výhľad zo skaly Sgurr

Na to, že je dlhý iba 5 míľ a široký 3, ponúka neuveriteľnú rozmanitosť: pláže, lesy, bažiny a skalu, z ktorej je 360 stupňový výhľad na všetko okolo. Zdalo sa, že permanentným obyvateľom jeho južnej pláže je oranžový býk, ktorý počas našich troch dní nezmenil polohu, akurát sa v piesku presunul o pár metrov. Popritom je Eigg obývaný 85 Škótmi, ktorí sa pravidelne stretávajú v miestom obchode v čase dodávky potravín a iných zásob a pomáhajú vykladať kamión. Pri objavovaní som, s mojím biednym orientačným zmyslom, pár krát stratila poňatie o smere a po výjdení z lesa som sa ocitla na neočakávanom konci ostrova. Na každom kroku sa pasú ovce a na pláž s čiernym pieskom sa dá dostať do pol hodinky. Okrem iného, sa na severnom konci ostrova nachádza spievajúci piesok, po ktorom, keď chodíte tak vydáva zvyky. A ževraj sa tam dajú vidieť aj tulene. Tie plánujem prísť pozrieť v lete, kedy prechádzky po pláži dávajú väčší zmysel.

 

Isle of EIgg

 

DSC_0436.jpg

 

Ostrov v tvare srdca

Eigg má unikátny systém vytvárania elektriny, ktorý bol hlavným dôvodom, prečo som tam vlastne prišla. Ako prvý z okolitých ostrovov si ho domáci kúpili a ako prvý si domáci vytvorili vlastný systém produkovania elektriny, ktorý spustili do prevádzky vo februári 2008. Predtým si mohli dovoliť používať elektrické spotrebiče 3 hodiny denne za chodu dieselových generátorov. Luxus využívania elektriny kedykoľvek počas dňa, nepoznali. Preto keď sa im naskytla šanca umiestnenia obnoviteľných zdrojov energie, ktoré by zabezpečovali nepretržitú dodávku prúdu, dali sa do toho. 4 veterné mlyny, tri hydroelektrárne a solárne panely; to je aktuálny stav, spolu s 96 batériami a 2 obrovskými dieselovými generátormi, ktoré slúžia ako záložný zdroj prúdu, keď vietor nefúka a slnko nesvieti.

 

veterné turbíny

 

ovce sú všade

Pocit súdržnosti a sila komunity na Eiggu sú úžasné, dala sa cítiť pri akýchkoľvek spoločných povinnostiach. Či už to bolo spomínané vykladanie potravín alebo pri získavaní peňazí na ich nový systém obnoviteľných zdrojov energie. Navyše, domáci si tento systém spravujú sami, mnohí boli vyškolení, aby si vedeli poradiť s problémami a závadami, aj napriek tomu, že predtým im technické záležitosti obnoviteľných zdrojov energie predtým nič nehovorili.

 

Dodávka zásob

Chceli byť 100% obnoviteľní, ale časom prišli na to, že sa to 100% nedá zrealizovať. Sú však blízko, prvý rok používania si svoje energetické potreby pokryli z 95% obnoviteľnými zdrojmi, v čase sucha a nie veľmi slnečného leta to však klesá na 75-85%. Vyhrali viacero ocenení za energetickú efektivitu a znižovania ekologickej stopy (carbon footprint) svojho ostrova. Inšpirovali okolité ostrovy, ktoré zavádzajú veterné mlyny a solárne panely do prevádzky. A aktuálne sa pohrávajú s myšlienkou rozšírenia systému o prílivovú a odlivovú energiu a vybudovania vodného rezervoáru, ktorý by im poskytoval dostatočnú zásobu vody počas letných mesiacov, keď nezaprší a nezaprší. S týmito ambicióznymi plánmi som sa s Eiggom a jeho obyvateľmi rozlúčila, nie však na dlho, mám taký pocit.

 

Výhľad na okolie

 

Výhľad na okolie

 

Sgurr - dominanta na Isle of Eigg

Keď sme sa zbierali na odchod, na ostrov dorazil Brit Sean, ktorý sa práve v tomto momente snaží preplávať pobrežie z juhu Anglicka na sever Škótska a v ostrovnej čajovni, so svojím tímom, načerpával sily na ďalšie míle v mori (viac v jeho blogu http://www.seanconway.com/2013---swimming-britain.html). A na spiatočnej ceste sme všetci mohli pozrieť live show s delfínmi, ktoré nášu loď sprevádzali dobrých 20 minút. Niekedy mi príde neuveriteľné, ako veľa sa toho udeje za taký krátky čas, akým sú tri dni aj s cestou.

 

Sean a jeho tím

delfíny

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?