Pracovné prázdniny na Novom Zélande

Autor: Adriana Karpinska | 9.4.2013 o 5:45 | (upravené 10.6.2014 o 7:11) Karma článku: 9,87 | Prečítané:  3330x

17. apríla sa po druhýkrýt otvorí kvóta pre mladých ľudí, ktorí chcú prísť na Nový Zéland cestovať a pracovať po dobu jedného roka. Keď som sa minulého roku učila na skúšku a hľadala novinky o našej zahraničnej politike, na stránke Ministerstva zahraničných vecí sa objavila informácia o tom, že Nový Zéland umožňuje Slovákom získať Working Holiday Visa, no a mne viac netrebalo. A tak mám pár rád pre ďalších, ktorí chcú naučiť Novozélandčanov čo to o Slovensku, aby sa už netvárili prekvapene, keď stretnú prvú Slovenku v živote.

Neváhajte a buďte rýchli
Zatiaľčo sa minulého roku kvóta, 100 víz, vyčerpala po týždni, som si istá, že tohto roku to pôjde rýchlejšie, pokiaľ tento počet nezvýšia. Samotné vyplnenie žiadosti o víza trvá pol hodinku a schválenie 2 dni - ak žiadateľ nie je z krajiny, ktorá, podľa novozélandského imigračného úradu, patrí do oblasti s rizikom výskytu tuberkulózy. Slovensko tam minulého roku patrilo, možno sa to však odvtedy zmenilo, neviem. Každopádne, kvôli riziku tuberkulózy ma imigračný úrad požiadal o zaslanie röntgenu pľúc s popisom v angličtine, čo v mojom prípade boli asi 3 vety. No a akceptujú iba popis od nimi uznávaných doktorov a tí sa nachádzajú v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Pre mňa ideálnou a najjednoduchšou možnosťou bola Bratislava. Teda bola by. Nanešťastie Poliklinika pre cudzokrajné choroby na Americkom námestí mala pokazený röntgenový prístroj a ich doktor nemohol opísať röntgen, ktorý by nemal primerané rozmery a bol urobený v inej nemocnici. No Kocúrkovo. Imigračný úrad mi vyhovel v posunutí dátumu, dokedy potrebovali mať môj röntgen aj s popisom na novozélandskej ambasáde v Londýne. V priebehu týždňa sa prístroj zázračne opravil, doktor mi opísal röntgen a do pár dní od odoslania sa mi v e-mailovej stránke objavila správa "We are pleased to advise that your application under the Working Holiday Scheme has been approved", o schválení mojej žiadosti. Dodávam, že ja som išla cez CKM, ktorí mi pomohli s vybavovaním víz a som s nimi na 100% spokojná, keďže mi neskôr pomohli posunúť letenku a postarali sa o mňa po príchode do Aucklandu. Pri cestovaní po krajine som však stretla viacerých, ktorí sem prišli na vlastnú päsť a prežili. Ja som síce dobrodruh, ale v prípade, že idem na opačný koniec sveta, kde nikoho nepoznám, som rada, že som mala niekoho, kto ma na začiatku usmernil. Ako vravím, nie je to nevyhnutné.

Príprava
Po schválení víz máte rok, počas ktorého môžete vycestovať a víza začínajú platiť od vstupu do krajiny. Pre Working Holiday platí pravidlo, že môžete počas 12 mesiacov pracovať hocikde, maximálne však 6 mesiacov u jedného zamestnávateľa. Tieto víza sa dajú predĺžiť o tri mesiace, ak počas pobytu aspoň tri mesiace pracujete v oblasti poľnohospodárstva alebo vinárstva.
Nájsť prácu pred tým, ako sem prídete je bez kontaktov viac ako nemožné. Dvaja Česi, s ktorými som oberala jablká, mali kontakt na sad od kamaráta, ktorý tu pracoval rok dozadu, a tak si prácu vybavili pred tým, ako sem prišli. To je však skôr výnimkou ako pravidlom. Väčšinou si ľudia nájdu prácu v krátkom čase po pricestovaní, záleží na šťastí.
Po zakúpení jednosmernej letenky, poistenia a uistení sa, že na mojom účte mám ekvivalent 4200 NZD + prostriedky na zakúpenie spiatočnej letenky, som sa priletela do Aucklandu, kde moja batožina prešla dôkladnou kontrolou. Je dôležité deklarovať všetko, čo je organického pôvodu a turistické vybavenie, hlavne topánky a veci, čo by mohli mať na sebe blato alebo iné žijúce kultúry. Na počudovanie, pracovníci na letisku nekontrolovali, či mám spiatočnú letenku ani koľko mám peňazí na živobytie. Colná kontrola bola jednoduchšia, ako som si predstavovala.

Po príchode
Odporúčala priletieť do hocijakého iného mesta, len nie do Aucklandu. Tam totiž končí väčšina prisťahovalcov, nielen my, dočasní. Síce sa tam sústredí obchod, priemysel a služby, taktiež je tam veľká konkurencia a nedostatok pracovných miest, zvlášť v letnej sezóne. Mestá ako Wellington, či Queenstown sú oveľa zaujímavejšie a menej preplnené. V krajine je počas celého roka, v rozličných častiach, dostupná práca na viniciach alebo v poľnohospodárstve, treba si vygoogliť dopredu, kde momentálne beží aký zber (december: čerešne, február-máj: jablká, apríl: vinič, máj: kiwi, júl/júl: olivy, atď...) a na základe toho si veci naplánovať. A uvedomiť si, že tam bude pravdepodobne ďalšia desiatka ľudí, ktorí hľadajú to isté. Z vlastnej skúsenosti viem, že keď sme hľadali prácu ako zberači jabĺk, situácia vyzerala beznádejne a všetky sady mali svoje pozície plne obsadené, ale netreba sa nechať odradiť. Akonáhle sa začala sezóna, ľudia postupne odpadávali a sady si dopĺňali počty. V konečnom dôsledku, na začiatku sezóny jabĺk sa zbierali odrody, pri ktorých je ťažké si zarobiť viac ako minimálnu mzdu, zatiaľčo po pár týždňoch zberu sa ľudia posunuli k ľahšie zberateľným odrodám a zarobili viac. Teda, niekedy sa oplatí počkať si na lepšie. Sú iba dve veci, ktoré si potrebujete bezpodmienčne vybaviť, aby ste mohli začať pracovať a to je IRD číslo na odvádzanie daní a bankový účet. A tie si vybavíte na pošte. Po mojich skúsenostiach, s viac ako 5 zamestnávateľmi, všetci si vyžadovali, aby som im ukázala moje pracovné povolenie. Netuším teda, či sa dá prísť do krajiny bez pracovných víz a získať prácu...

Vo všeobecnosti
Životná úroveň je na Novom Zélande vyššia a preto sú aj ceny potravín, bývania, či internetu patrične vysoké. Dá sa však vyžiť z minimálnej mzdy, čosi si zarobiť a precestovať krajinu. Ako som spomínala, záleží na šťastí, niektorí ho majú viac, iní menej. Ak ste však s rozpočtom len tak tak, existujú spôsoby, ako sa dá ušetriť na cestovaní (choďte stopom) a živobytí (wooofing je na to ideálnym spôsobom, kedy výmenou za pár hodín práce na farme, získate ubytovanie a jedlo). Držím palce a dajte vedieť, keď prídete na Nový Zéland, vždy mi je potešením stretnúť našinca :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?