Späť do prírody, na dohľad od veľkomesta

Autor: Adriana Karpinska | 25.1.2013 o 1:15 | (upravené 10.6.2014 o 7:10) Karma článku: 7,76 | Prečítané:  1399x

Čím dlhšie som bola v Aucklande, tým viac som chcela z neho preč. Aj lokálni vravia, že je veľmi jednoduché ostať "uväznená" v tomto veľkomeste, keďže ponúka všetko, čo človek k životu potrebuje: do 15 minút sa dá dostať na pláž, na hlavnej nákupnej ulici sa dá zohnať všetko potrebné a väčšina ľudí má prácu, s ktorou je spokojná. Pre mňa hlavnou výhodou Aucklandu bolo, že som hocikedy mohla naskočiť na trajekt a do 30 minút byť v úplne inom svete a skúmať ostrovy v okolí. Na väčšine z nich sa dá stanovať, a tak som stanovala v kiwi štýle a zistila som, že keď idú ľudia na stanovačku, tak si prakticky berú so sebou celý dom.

Hneď ako som mala spoločnosť na objavovanie, Elia z Arizony, naše cesty postupne viedli na ostrovy Waiheke, Motutapu, Rangitoto a Motuihe. 
Waiheke kemping
Waiheke je vínový rezort, kde sa dajú ochutnávať vína, ale my sme na to nenašli tie pravé miesta. Náš kemp však bol v blízkosti viníc, tak sme sa aspoň porozprávali sa s lokálnymi vinármi. Nový Zéland má dobre vymyslený systém miest na stanovanie v celej krajine, ktorý spravuje Department of Conservation a miesta sú super vybavené, od základných s toaletami, cez miesta s elektrinou a teplými sprchami. Pretože sme ešte nevedeli, ako celý systém funguje, našu prvú stanovačku sme mali na Waiheke zadarmo. Oplatili sme to však spoločnosti, presnejšie stanujúcim deťom okolo, a to horúcou čokoládou. Waiheke kemping je populárny pre rodiny s deťmi a ich stany sú obrovské, vybavené kempingovou kuchyňou, jedálňou, grilom, sušiakmi na bielizeň a ďalšími možnými vecami.
pokus o varenie
Na stanovačku v Home Bay na ostrove Motutapu sme najskôr museli šľapať 10km, krížom cez ostrov Rangitoto a stádo kráv, ktoré okupovali náš chodník, ale vyplatilo sa to, mnohonásobne. Home Bay je jedno z najkrajších miest na kemping, aké som kedy videla, s prístupom k moru hneď za stanom a krásnym zálivom, kde sa dá len tak sedieť a pozorovať západ slnka nad Aucklandom. Cestu naspäť sme si taktiež museli odkráčať, keďže náš trajekt odchádzal z Rangi. Medzi týmito ostrovmi je maličký most, ktorý predstavuje spojenie dvoch úplne odlišných svetov. Zatiaľčo Motutapu je pokrytý pastvinami a lúkami, Rangitoto je vulkanický ostrov, na ktorom nežije nič a je známy kvôli výstupu na jeho vrchol s jeho krásnym 360° výhľadom a jaskyniam, vytvorenými lávou. Potom, čo sme toto preskúmali sme sa nalodili na trajekt a vrátili sa späť do civilizácie.

Kravy na cestičke

Výhľad na Auckland z Home bay

Kemping v Home Bay

Na ďalší ostrov, Motuihe, sa dá dostať trajektom len trikrát do týždňa mimo sezóny, tak sme tam boli "nútení" ostať 3 noci. Okrem jednej chaty, kde bývajú rangeri spravujúci ostrov a mini informačného stánku, kde sa dá kúpiť voda a zmrzlina sa na ostrove nenachádza nič. Motuhie je populárny cez víkendy, kedy Aucklandčania na vlastných lodiach prichádzajú na pláž, cez týždeň sa ostrov vyprázdňuje, a preto sme na začiatku týždňa ostali s pár rybármi a jednou rodinkou na ostrove sami. Ostrov je malý a dá sa prejsť celý za pár hodín a je jedným z mála miest v krajine, kde sa v noci dajú pozorovať známe kiwi vtáky. Motuhie je perfektné nepreplnené miesto na relaxovanie, kde sme mali celú pláž pre seba a kompletne sme sa oslobodili od ruchu veľkomesta. Žiadne fotky som si odtiaľ nepriniesla, Motuhie ostáva v spomienkach a v Google vyhľadávači obrázkov.

Výhľad z Rangi


Lávové jaskyne na Rangitoto

Potom, ako som si nahryzla jablko novozélandskej prírody a stanovania, nastal čas opustiť Auckland a preskúmať celý Severný ostrov, ale o tom potom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?