Hurikán na nezaplatenie

Autor: Adriana Karpinska | 31.10.2012 o 14:03 | (upravené 10.6.2014 o 7:14) Karma článku: 6,13 | Prečítané:  1144x

Nuž, ako naše babičky hovorievali: Človek mieni, Pán Boh mení. Hurikán Sandy bol tiež svojím spôsobom boh, ktorý prinútil tisíce ľudí ostať o pár dní dlhšie na východnom pobreží Spojených štátov. Medzi inými aj mňa a tak si môžem užiť pár dní dovolenky v New Yorku navyše. Nesťažujem sa.

Môj perfektný logistický plán (odletím z NYC, presuniem sa vlakom domov, vybalím sa, pobudnem pár dní doma, zbalím si letné veci a poletím ta preč) bol zmarený hurikánom, v priebehu pondelkovej noci premenovaným na post-tropický cyklón. Myslím, že o ňom viem viac z novín ako zo skutočnosti - fakt, že som bola vo vnútrozemí v relatívne stabilnom dome - síce s oknom utesneným lepiacou páskou, ale veď improvizácii sa medze nekladú, či? - pomohol v pokojnom prežití hurikánu, ktorý zastavil metro, vyprázdnil obchody a v tom horšom prípade zničil domy a nanešťastie pripravil o život aj niekoľkých ľudí.

Mesto NYC sa na hurikán pripravovalo poctivo, už v nedeľu preventívne zatvorili metro, z čoho mali radosť hlavne vodiči žltých taxíkov. Vrchol sa predpokladal v pondelok v noci, ľudia tŕpli v očakávaní, čo príde, pravidelne kontrolovali správy, no pár šialencov sa bezstarostne prechádzalo po uliciach a niekoľko taxíkov stále jadzilo. Život v jednom z najdynamickejších miest sa spomalil, nebolo počuť hučanie metra, trúbenie áut, či húkanie sirén. Vďaka tomu, že som nebola na pobreží, hurikán som prežila - ako napokon väčšina ľudí - pri sviečkach, hudbe, pive a jedle. Mexičania odvedľa tancovali salsu, ako keby nič. Medzi ôsmou a deviatou to prišlo, bolo počuť silnejúci vietor a kvapky na oknách. O druhej v noci vietor začal utíchať a ja som si spokojne vydýchla, že kartón v okne to vydržal. Takýto hurikán som zažila ja, a preto, pochopiteľne fotky, ktoré kolovali na internete, z častí mesta, kde hurikán narobil škody, pre mňa vyzerali neuveriteľne.

Zatvorené, príde hurikán

17:00, pondelok

Deň potom bol zvláštny, ľudia pomaly vychádzali von, aby videli, čo Sandy spôsobil a v utorok podvečer už bola väčšina obchodov otvorená, autá na cestách. Spojenie navonok pokojného dňa voľna, kedy sa dospelí tešili, že nemusia ísť do práce a deti sa hrali v parku, s postapokalyptickým obrazom mesta, v ktorom ustarostení majitelia reštaurácii odčerpávali vodu a hasiči odstraňovali popadané konáre stromov, vyvolával zmiešané pocity. Ja som patrila do tretej skupiny ľudí - tí čo si to všetko fotili. Je len pozoruhodné, ako rýchlo sa všetko vracia do normálu, dnes už ľudia pracujú - väčšinou z domu alebo kaviarní s internetom, letiská obnovujú lety, burza sa otvára. Hurikán je pasé, hurá, dnes je Halloween!Brooklyn-Dumbo

Odčerpávanie v plnom prúdeTakýchto stromov bolo viac

 

Pri mojom štastí so zrušenými letmi a skrachovaním spoločností, s ktorými som mala letieť, som mohla predpokladať, že aj môj let NYC-VIE bude zrušený. Bezplatné prebookovanie poteší, aj keď najbližší možný let je 5.novembra - deň po tom, ako som mala letieť na Nový Zéland. Ešteže sa akékoľvek plány dajú zmeniť, ak sa chce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?